ایرانی اکسپرت - Irani ExpertIrani-Expert-Logo
icon

آموزش جامع مدیریت سرمایه (capital management)✌

همه

آموزش جامع مدیریت سرمایه (capital management)✌

اننتشار :May 31, 2022

زمان مطالعه : 19دقیقه

مدیریت سرمایه، از مهمترین مهارت‌ها در بازار مالی و فارکس است که نه‌ تنها به بقای سرمایه شما کمک می‌کند بلکه اگر به درستی انجام شود، باعث افزایش تدریجی سرمایه خواهد شد. در این مقاله، به توضیحاتی راجع به آن می‌پردازیم.

 

 بازارهای مالی شامل مجموعه‌ای از ابزارها از جمله سهام، اوراق بهادار دولتی، ارزها، کالاها و مشتقات مالی با تنوع بسیار زیاد هستند. این تنوع و پیچیدگی، موجب ایجاد فرصت‌ها و ریسک‌های مختلف برای معامله گران بازار می‌شوند.

در بازارهای مالی، با توجه به اطلاعات فوری و پویا، تغییرات بسیار سریع و ناگهانی می‌توانند رخ دهند که این پدیده، سرعت تصمیم‌گیری و انعطاف پذیری را از سرمایه‌گذاران می‌طلبد. اینجاست که مفهموم مدیریت سرمایه در ترید اهمیت پیدا می‌کند. مدیریت سرمایه در بازارهای مالی و فارکس یک جنبه مهم از فعالیت‌های مالی است که به بهبود عملکرد تجارت و کاهش ریسک مالی مرتبط با ترید در این بازارها کمک می‌کند. این عملیات به دقت در نظر گرفتن و استفاده از تمامی منابع مالی، به ویژه سرمایه، برای دستیابی به اهداف مالی مورد نظر می‌پردازد.

آموزش مدیریت سرمایه شامل گردش درست سرمایه توسط مدیریت منابع مالی برای حفظ سرمایه فارکس اولیه و بازدهی مطمئن می‌باشد. بنابراین، تمرکز اصلی مدیریت‌ سرمایه، بر حفظ سرمایه و به حداقل رساندن ضررهای احتمالی در شرایط بحرانی بازار است تا همیشه قدرت برگشت به بازار در صورت ضرر وجود داشته باشد. باید توجه داشت که مدیریت سرمایه یا مدیریت ریسک، نه‌تنها به بقای سرمایه شما کمک می‌کند بلکه اگر به درستی انجام شود، باعث افزایش تدریجی سرمایه خواهد شد.

بنابراین، با توجه به اهمیت مدیریت سرمایه در فارکس و به طور کلی بازارهای مالی، در این مقاله به مفهوم مدیریت سرمایه و روش‌های مختلف آن پرداخته‌ایم.

 

مدیریت سرمایه چیست؟

مدیریت سرمایه یا "Capital Management" در بازارهای مالی، به مجموعه‌ای از استراتژی‌ها، روش‌ها و تکنیک‌هایی اطلاق می‌شود که به معامله گران کمک می‌کند تا به بهترین نحو ممکن از فرصت‌ها در بازارهای مالی بهره‌مند شوند و در عین حال، ریسک‌های مرتبط با این بازارها را به حداقل برسانند. این اصول برای هر نوع بازار مالی اعمال می‌شوند، از جمله بازارهای فارکس، ارزهای دیجیتال، اوراق بهادار، بورس و سهام و غیره.

هدف از مدیریت سرمایه، بهبود عملکرد مالی،کاهش هزینه‌ها، افزایش ارزش سهام و کسب سودآوری مستمر است. این فرآیند به صورت استراتژیک و تاکتیکی انجام می‌شود و نیاز به تحلیل دقیق بازار، محیط اقتصادی، و شناخت دقیق اهداف سازمان یا فرد دارد.

به طور کلی، مدیریت سرمایه مفهومی کلیدی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت چرا که به ما کمک می‌کند تا ضرر و زیان‌ها کنترل شود.

 

انواع مدیریت سرمایه

مدل‌های مدیریت سرمایه متنوع هستند و بسته به هدف‌ها، ریسک‌ها و استراتژی‌های مختلف، سرمایه‌گذاران ممکن است از رویکردهای مختلف استفاده کنند. در زیر، به برخی از انواع مدیریت سرمایه اشاره شده است:

 • مدیریت سرمایه فیکس (Fixed Capital Management):

   در این رویکرد، مقدار خاصی از سرمایه به طور ثابت در هر معامله یا سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود. به عبارت دیگر، نسبت سرمایه به معاملات تغییر نمی‌کند و مقدار مشخصی از سرمایه به هر معامله اختصاص داده می‌شود.

 • مدیریت سرمایه پویا (Dynamic Capital Management):

  در این حالت، نسبت سرمایه به معاملات تغییر می‌کند و با تغییر شرایط بازار، مقدار سرمایه در هر معامله نیز تغییر می‌کند. این رویکرد به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا با تطابق با شرایط بازار، سرمایه خود را تنظیم کنند.

 • مدیریت ریسک (Risk Management):

  این سبک، بیشتر تاکید بر کاهش ریسک دارد. به این منظور، در این روش از ابزارهایی مانند استاپ-لاس (Stop-Loss)، سقف ریسک و اهرم مالی مناسب در هر معامله برای محافظت از سرمایه در برابر حرکات ناگهانی بازار استفاده می‌شود.

 • مدیریت سرمایه فعال (Active Capital Management):

  در این سبک، سرمایه‌گذاران به صورت فعال در بازار حضور دارند و به تحلیل بازار، پیش‌بینی تغییرات قیمت و اجرای تصمیمات فوری بر اساس شرایط بازار  مشغول هستند.

 • مدیریت سرمایه پس از حساب (Post-Accounting Capital Management):

  در این رویکرد، تصمیمات مدیریت سرمایه پس از انجام معاملات و دریافت نتایج آن‌ها انجام می‌شود. معمولاً بر اساس نتایج گذشته، سرمایه‌گذاران تصمیمات برای بهبود استراتژی‌های آینده می‌گیرند.

 • مدیریت سرمایه با تکنیک‌های افزایشی (Incremental Capital Management):

  در این رویکرد، میزان سرمایه، بر اساس عملکرد سرمایه‌گذاری‌ها، به تدریج افزایش می‌یابد یا کاهش می‌یابد. به اصطلاح "پیشنهاد تجزیه و تحلیل" می‌شود و با توجه به موفقیت یا ناکامی معاملات، سرمایه افزوده یا کاهش می‌یابد.

 • مدیریت سرمایه گروهی (Portfolio Management):

  در این حالت، سرمایه‌گذاران به بهینه‌سازی ترکیب انواع مختلف سرمایه در یک پرتفویو (نمونه از سرمایه‌گذاری‌ها) می‌پردازند. این شامل تنظیم ترکیب مناسب از ارزها، سهام و سایر ابزارهای مالی است.
   

 • مدیریت سرمایه مختلط (Mixed Capital Management):

   در این سبک، از ترکیب رویکردهای مختلف مدیریت سرمایه استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران می‌توانند از مزیت‌های مدیریت ریسک، استفاده از فرصت‌های بازار و استراتژی‌های مختلف به طور همزمان بهره‌مند شوند.
   

هر کدام از این انواع مدیریت سرمایه، مزایا و معایب خود را دارند که بسته به شرایط بازار، هدف‌های سرمایه‌گذار، و تجربه فردی، سرمایه‌گذاران ممکن است از یک یا ترکیبی از آنها استفاده کنند.

 

مدیریت سرمایه در فارکس

آموزش سرمایه گذاری در بازار فارکس (Forex) اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا بازار ارز به عنوان یک بازار بسیار پویا و پرنوسان شناخته می‌شود که ممکن است به سرعت تغییرات ناگهانی داشته باشد. برای ترسیم مسیر مدیریت سرمایه در فارکس،  نیاز به درک اصول اساسی و مراحلی داریم که یک معامله‌گر باید برای مدیریت بهینه سرمایه خود دنبال کند. در اینجا یک نمونه از دیاگرام مسیر مدیریت سرمایه را می‌بینید که شامل مراحل کلیدی و تصمیمات مهم در فرآیند مدیریت سرمایه است:

 

آموزش مدیریت سرمایه در فارکس

 

 

استراتژی مدیریت سرمایه و فرمول سرمایه گذاری چیست؟

استراتژی مدیریت سرمایه و فرمول سرمایه‌گذاری به سمت محاسبه و تعیین مقدار سرمایه ای که در هر معامله یا در کل پرتفویو سرمایه‌گذاری خواهد شد، ارتباط دارد. هدف این استراتژی و فرمول‌ها، کاهش ریسک و حفظ سلامت مالی سرمایه‌گذار در مواجهه با نوسانات بازار است. در زیر، به برخی از استراتژی‌ها و فرمول‌های معمول در مدیریت سرمایه اشاره شده است:
 

 1. فرمول کل سرمایه‌گذاری (Total Capital Investment Formula):  

  این فرمول مدیریت سرمایه به محاسبه مقدار سرمایه کل مورد نیاز برای یک معامله خاص یا پرتفویو اشاره دارد. فرمول آن به صورت زیر است:

  Total Capital Investment = Risk per Trade/Trade Risk

    در اینجا:

  - Risk per Trade: مقدار سرمایه که شما برای هر معامله می‌خواهید به خطر بیاندازید.

  - Trade Risk: ریسک معامله، به عبارت دیگر، تفاوت بین نقطه ورود و نقطه استاپ-لاس.
   

 2. فرمول کل سرمایه در معاملات باز:

  این فرمول به محاسبه مقدار سرمایه کل برای تمام معاملات باز در یک زمان اشاره دارد. این فرمول می‌تواند متغیرهایی مانند تعداد معاملات باز، مقدار ریسک در هر معامله و تعداد معاملات همزمان را در نظر بگیرد.

  فرمول کل سرمایه در معاملات باز (Total Equity in Open Trades) ممکن است بستگی به نحوه محاسبه سرمایه و موارد مرتبط با بازار مالی داشته باشد. در اینجا یکی از فرمول‌های معمول برای محاسبه کل سرمایه در معاملات باز آورده شده است:

  موجودی بدهی _ارزش خالص موجودات = کل سرمایه در معاملات باز

  در اینجا:

  - ارزش خالص موجودات، نشان‌دهنده ارزش جاری (فعلی) همه موجودی‌های شماست، از جمله سهام، ارزها، و دیگر ابزارهای مالی.

  - موجودی بدهی، نشان‌دهنده هر گونه بدهی یا وامی است که شما نسبت به سایرین دارید.

  این فرمول نشان‌دهنده مقدار سرمایه خالص شما در بازار مالی به ازای معاملات باز است. حاصل این محاسبه می‌تواند یک شاخص از وضعیت مالی شما در بازار باشد و به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از ریسک و موقعیت مالی خود داشته باشید.
   

 3. فرمول کل سرمایه بر اساس درصد سرمایه (Percentage of Capital Formula) :

   این فرمول به محاسبه مقدار سرمایه‌گذاری بر اساس یک درصد مشخص از سرمایه کل اشاره دارد. برای مثال، اگر شما تصمیم داشته باشید که ۲٪ از سرمایه خود را در هر معامله به خطر بیاندازید، می‌توانید از این فرمول استفاده کنید.

  فرمول کل سرمایه بر اساس درصد سرمایه به صورت زیر است:

  100 * درصد سرمایه / مقدار کل سرمایه = مقدار سرمایه

  در اینجا:

  - مقدار کل سرمایه، نشان‌دهنده مقدار کل سرمایه است که می‌خواهید محاسبه کنید.

  - مقدار سرمایه، نشان‌دهنده مقدار سرمایه است که به عنوان درصدی از کل سرمایه در نظر گرفته می‌شود.

  - درصد سرمایه، نشان‌دهنده درصدی است که می‌خواهید از کل سرمایه را در نظر بگیرید.

  مثال:

  اگر می‌خواهید مقدار کل سرمایه را بر اساس یک سرمایه ۱۰۰۰ دلاری و با درصد سرمایه ۲۰٪ محاسبه کنید، فرمول به صورت زیر خواهد بود:

      5000  = 100×20 / 1000= مقدار کل سرمایه

  بنابراین، مقدار کل سرمایه برابر با ۵۰۰۰ دلار خواهد بود.
   

 4. فرمول کل سرمایه بر اساس واریانس(Variance-Based Capital Formula):

  این فرمول بر اساس واریانس یا نوسانات بازار، میزان سرمایه‌گذاری را تنظیم می‌کند. در شرایط بازار پایدار‌تر، مقدار سرمایه کاهش می‌یابد و در شرایط بازار نوسانات بالا، مقدار سرمایه افزایش می‌یابد.

 

مزایا و معایب استفاده از مدیریت سرمایه چیست؟

مزایا استفاده از مدیریت سرمایه:

 • کاهش ریسک:

    یکی از مزایای اصلی مدیریت سرمایه، کاهش ریسک‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری است. استفاده از استراتژی‌های مدیریت سرمایه به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا ریسک‌های مرتبط با تغییرات ناگهانی در بازار را مدیریت و کنترل کند.

 • حفظ سلامت مالی:

   مدیریت سرمایه به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا سلامت مالی خود را حفظ کند. با محدود کردن میزان سرمایه به خطر افتاده هر معامله، افت مالی و خسارت‌ها به حداقل می‌رسد.

 • بهینه‌سازی بازده:

   استفاده از استراتژی‌های مدیریت سرمایه به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد تا بازده سرمایه خود را بهبود بخشد. با کنترل ریسک‌ها و استفاده از تکنیک‌های مدیریتی، ممکن است بازده سرمایه به طور کل بهتر باشد.

 • کاهش تأثیرات احتمالی اشتباهات:

  مدیریت سرمایه می‌تواند از تأثیرات احتمالی اشتباهات و تصمیمات نادرست در بازارهای مالی کاسته و در نهایت به کاهش خسارات بیشتر کمک کند.

 • تنوع سرمایه‌گذاری:

   استفاده از مدیریت سرمایه به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد تا سرمایه خود را در انواع مختلف دارایی‌ها تنوع بخشد. این کار می‌تواند به مقابله با ریسک‌های مختلف در بازارها کمک کند.

 

​​​​معایب استفاده از مدیریت سرمایه

 • محدودیت در بازده:

   یکی از معایب مدیریت سرمایه این است که ممکن است بازده‌ها نسبت به حالتی که سرمایه به طور کل در بازار گذاشته می‌شود، محدود شوند. این امر به دلیل محدودیت‌ها در حجم معاملات و تنوع کمتر ممکن است رخ دهد.

 • پیچیدگی استراتژی‌ها:

   برخی از استراتژی‌های مدیریت سرمایه ممکن است پیچیده باشند و نیاز به آموزش و تجربه بالا داشته باشند. این می‌تواند برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار با عدم دسترسی به منابع کافی مشکل‌ساز باشد.

 • هزینه‌های مدیریت:

   استفاده از برخی از استراتژی‌های مدیریت سرمایه ممکن است هزینه‌های اضافی را به دنبال داشته باشد. مثلاً، هزینه‌های مرتبط با اجرای استاپ-لاس یا سایر ابزارهای مدیریت ریسک.

 • تغییرات ناگهانی در بازار:

   با توجه به پویایی بازارهای مالی، ممکن است تصمیمات مدیریت سرمایه نتواسته در مواجه با تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره در بازار به‌طور کامل موثر باشد.

 • نیاز به آنالیز مداوم بازار:

  برای استفاده مؤثر از مدیریت سرمایه، نیاز به آنالیز مداوم بازار و بروزرسانی استراتژی‌ها و رویکردها وجود دارد. این ممکن است نیاز به زمان و تلاش بیشتری داشته باشد.

هر سرمایه‌گذار باید مزایا و معایب مدیریت سرمایه را با توجه به شرایط خود و هدف‌های سرمایه‌گذاری‌اش ارزیابی کند. استراتژی‌ها و فرمول‌های مدیریت سرمایه متنوعی وجود دارند و انتخاب مناسب بستگی به سبک سرمایه‌گذاری و شرایط بازار دارد.

 

نکات مهم و اصولی مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه، سبک‌های مختلفی دارد که لازم است در هر یک، نکات مهم آن را جدی بگیرید.

مثلا می‌توانید به یکی از این دو اصل پایبند باشید:

 • معاملات کوچک را نادیده بگیرید و فقط معاملات بزرگ به نسبت ریسک به ریوارد مناسب را انجام دهید.

 • یا اینکه معاملات بزرگ را نادیده بگیرید و فقط از معاملات کوچک و با تعداد بیشتر سود کسب کنید.

در ادامه، پنج نکته مهم و اصولی را بصورت کلی اشاره می‌کنیم:

 • با سرمایه‌ای تجارت کنید که قابل برگشت باشد و در صورت از بین رفتن، شما را به دردسر نیندازد.

 •  حداکثر ریسک در هر معامله را برای خودتان مشخص کنید.

 •  نسبت سود به ضرر خود را تعیین کنید.

 • در مدیریت سرمایه فارکس به اهرم دقت کنید.

 •  تمام تخم‌ مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید.

 • هرگز و هرگز با سرمایه‌ای که از وام، فروش مستغلات و یا قرض تامین شده است معامله نکنید. مثلا هنگامیکه معاملاتتان در ضرر قرار می‏گیرد، اگر باعث ترس می‏شود، حتما ازمدیریت سرمایه بهتر استفاده کنید، از اهرم های کمتر بهره برده و نیز از حجم های کمتر استفاده کنید، معاملات انتقامی را کنار بگذارید.

انتخاب بهترین استراتژی مدیریت سرمایه، کاملا به خودتان بستگی دارد. به مواردی همچون: میزان سرمایه، شخصیت، جو روانی، درصد ریسک‌پذیری، تحمل ضرر و.... توجه کنید.

بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای تنها 1 یا 2 درصد از کل حساب‌شان را درگیر ترید می‌کنند. با این حرکت، ریسک بشدت کم می‌شود. مثالی جهت درک بهتر می‌زنیم:

1% ریسک برای هر معامله یعنی اگر در 20 معامله ضرر کنیم، آنگاه بیشتر از 80% سرمایه اولیه را سود می‌کنیم. اما اگر برای هر معامله 5% ریسک کنیم و در 20 معامله با زیان مواجه شویم، آنگاه کمتر از 40 درصد از کل سرمایه اولیه باقی می‌ماند.

نکته مهم!!

یادتان باشد که مدیریت سرمایه می‌تواند معامله‌گر آماتور را به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل کند.

مدیریت سرمایه، از مهمترین مهارت‌ها در بازارهای مالی و فارکس است.

 

دوره های آموزش مدیریت سرمایه

برای آموزش مدیریت سرمایه، می‌توانید به دوره‌های مختلف مرتبط با این حوزه مراجعه کنید. در دنیای امروز، موسسات آموزشی معتبر و آنلاین انواع دوره‌هایی را در زمینه مدیریت سرمایه ارائه می‌دهند. در زیر، برخی از دوره‌های معروف در این حوزه آورده شده است:

 • دوره‌های آموزش مدیریت سرمایه در بازارهای مالی: 
  این دوره‌ها به شما مفاهیم اساسی مدیریت سرمایه در بازارهای مالی را آموزش می‌دهند که معمولا شامل آموزش کامل مدیریت سرمایه در زمینه های آموزش مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال، آموزش مدیریت سرمایه در بورس، آموزش مدیریت سرمایه در فیوچرز  و یا آموزش مدیریت سرمایه در فارکس می‌باشند. آن‌ها به بررسی استراتژی‌ها، رویکردها، و ابزارهای مدیریت سرمایه در هر حوزه می‌پردازند.

 • دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال:
  یکی از اجزای اصلی مدیریت سرمایه، تحلیل تکنیکال است. این دوره‌ها به شما نحوه تحلیل نمودارها و شاخص‌های فنی را آموزش می‌دهند که به تصمیم‌گیری مرتبط با معاملات و مدیریت سرمایه کمک می‌کند.

 • دوره‌های آموزش مدیریت ریسک:
   مدیریت ریسک جزء مهمی از مدیریت سرمایه است. این دوره‌ها به شما نحوه تعیین و مدیریت ریسک در معاملات مختلف را آموزش می‌دهند.

 • دوره‌های آموزش فارکس (Forex):
   اگر علاقه‌مند به معاملات در بازار فارکس هستید، دوره‌های مختلف آموزشی در این زمینه نیز وجود دارند. این دوره‌ها به شما نحوه مدیریت سرمایه در بازار ارز را می‌آموزند.

  لازم به ذکر است که تیم آموزشی ایرانی اکسپرت، آموزش‌هایی در زمینه فارکس و آموزش مدیریت ریسک و سرمایه را به طور کامل به معامله گران علاقه‌مند در حوزه فارکس آموزش می‌دهد.
   یکی از فعالیت‌های جدید در بازار فارکس استفاده از ربات تریدر فارکس می‌باشد که مجموعه ایرانی اکسپرت با تولید آخرین ورژن ربات ATm  راحتی را برای معامله‌گران به ارمغان آورده است. از مزیت های بالقوه این ربات می توان به دارا بودن هوش مصنوعی بالا، قیمت بسیار مناسب همراه با سود بالا، پشتیبانی 24 ساعته و شناسایی حد سود و ضرر در هنگام معامله اشاره کرد. برای خرید این ربات بسیار قدرتمند معامله‌گر به این لینک مراجعه فرمایید: B2n.ir/z90923

 • دوره‌های آموزش تحلیل فاندامنتال:
  تحلیل فاندامنتال به بررسی عوامل اقتصادی، اجتماعی، و سیاسی که بر بازارها تأثیر می‌گذارد، می‌پردازد. دوره‌های آموزشی در این حوزه به شما کمک می‌کنند تا اخبار و رویدادهای اقتصادی را در تصمیم‌گیری‌های مدیریت سرمایه مد نظر قرار دهید.

 • دوره‌های آموزشی آنلاین:
  بسیاری از دوره‌های آموزشی مدیریت سرمایه به صورت آنلاین ارائه می‌شوند. این دوره‌ها امکان دسترسی آسان به محتوا و منابع آموزشی را فراهم می‌کنند.

 • دوره‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف:
  برخی از دوره‌های تخصصی به مسائل خاص مرتبط با مدیریت سرمایه می‌پردازند، مانند مدیریت سرمایه در بازارهای اوراق بهادار، فارکس، رمزارزها، و غیره.

 

جمع‌بندی

مدیریت سرمایه در بازارهای مالی، به ‌عنوان یک رکن بقا، نقش بسیار حیاتی و اساسی دارد و هرکسی باید با توجه به خلق و خو، تجربه و میزا سرمایه‌اش مدیریت سرمایه مختص به خود داشته باشد.

در این مقاله سعی شده است که مفاهیم مدیریت ریسک و سرمایه، به طور خاص مدیریت سرمایه در بازار فارکس را برای شما توضیح دهیم.

ایرانی اکسپرت، در تمامی آموزش‌های بازار خود از جمله آموزش فارکس و ارزهای دیجیتال، آموزش کامل مدیریت سرمایه مناسب این بازارها را ارائه می دهد و با کمک تست‌های شخصیتی، دستورالعمل‌های مدیریت سرمایه خاصی را در اختیار هر فرد قرار می‌دهد.

 

avatar

مهرنوش  کریمی

تعداد بازدید کل:380

icon

دسترسی سریع

در مجله ایرانی اکسپرت

تازه ترین مقالات بازارهای مالی

logo
مشاوره رایگان

فرم مشاوره ایرانی اکسپرت را پر کنید تا در زود ترین زمان با شما تماس بگیریم.

به منظور کمک به شما در راهنمایی و تصمیم‌گیری، ما مشاوره‌های رایگان فردی ارائه می‌دهیم. تیم مشاوران ما آماده است به شما در تحلیل بازار، راهنمایی در حوزه بازار فارکس و انتخاب ابزارهای معاملاتی، سرمایه گذاری، اکسپرت نویسی و ارائه نکات مفید کمک کنند.

برای مشاوره رایگان تلفنی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

میخواهم از امکانات مشارکت در سود استفاده کنم

avatar
مهرنوش کریمیتعداد بازدید کل : 380